خانه پایان نامه پایان نامه هنر و صنعت فلزکاری 140 صفحه

پایان نامه هنر و صنعت فلزکاری 140 صفحه

0
0
1,051

فصل اول :  آشنائی مختصری با هنر و صنعت فلزکاری

1-1- هنر فلزکاری عصر ساسانی

با توجه به سوابق هنری مردم ایران فلزکاری از اهمیت فراوانی برخوردار بوده و همواره چه قبل و چه بعد از اسلام جنبه کاربردی و هنری خود را حفظ کرده است.
در زمان ساسانیان از فلزات برای ساخت مصارف مختلفی از قبیل: جنگ افزار – زین افزار – ابزار خانگی و ظروف تجملی کمک گرفته می شد.
«اگر فلزهای مورد استفاده در این عهد را به سه گروه عمده آهن و برنز و (طلا و نقره) طبقه بندی می کنیم در میان آنها صنعت نقره کاری از اعتبار و منزلت بسیار بالایی برخوردار است.
ظروف ایجاد شده علاوه بر جنبه مصرفی، دارای تزئیناتی نیز می بوده که بر زیبایی فرم ظرفها می افزودند و در واقع به دو نوع تزئینی برمی خوریم. تزئینات برخی از این ظروف ساده و فقط به آرایش لبه آن اکتفا شده و صنعت گر استادی خود را در ساختن شکل و فرم آن بکار برده است و در برخی دیگر موضوعاتی از قبیل صحنه های شکارشاهی به تخت نشستن پادشاه ، مراسم مذهبی و گلها و پرندگان و رامشگران را به تصویر کشیده است.»
«هنرمندان ساسانی صحنه های شکار جانورانی مانند شیر، گراز، گربه و ببر و گوزن و غیره را در فضای تنگ و فشرده ترسیم کرده اند که در آنها شاه تاج شاهی را بر سر و جامه مخمل مزین به جواهر بر تن و سلاح زرین بر دست، حیوانات را پیاده یا سواره تعقیب می کند، در این تصاویر هنرمندان دلیری و قدرت شاهن این سلسله را به بیننده القا کرده اند.»
کشتن جانوران مهیب به دست «قهرمان – شاه» در هنر خاور نزدیک، باستانی و تاریخی دیرین سال داشته است و این مضمون در دوره ساسانی نیز مردم پسند و رای مانده و نقشش در دیوار نگاره ها و گچبری ها و کلا در تزئینات دست ساخته های ساسانی، مخصوصا مشهورترین آنها یعنی ظروف سمین ممتاز به کار رفته است.
هنرمندان ساسانی برای ساخت ظروفشان بندرت از طلا و اغلب از نقره استفاده می کردند و نمونه هایی برای تمام طبقات اجتماعی بوجود آورده اند و مردم نیز آنها را تقلید می کردند.

 

نتیجه گیری و پیشنهاد هنر و صنعت  فلزکاری :

با تحقیقات بعمل آمده به این نتیجه رسیدم که در سالهای اخیر در روند احیای بعضی هنرها اقدامات چشمگیری صورت پذیرفته است. لذا در زمان قبل از انقلاب و سالهای پس از آن حضور فعال هیچ هنرمند زنی در زمینه فعالیت بعضی از هنرها بخصوص قلم زنی دیده نمی شود. در آن ایام کارها غالباً در خدمت استادکاران بنامِ مرد انجام می گرفته و کارها اکثراً بر روی نقره بوده است. عدم امکانات کارگاهی که شامل: آلودگی صوتی، سختی کار و به طور کلی در خدمت بودن این هنر نزد استادکاران تجربی، باعث شده بود که پای هنرمندان جدید به این عرصه راه پیدا نکند. لذا با توسعه و گسترش هنرهای سنتی این هنر هم از قالب خود بیرون آمده و با تدریس و تعلیم به هنرمندان بار دگر هنر فلزکاری رونق بیشتری گرفت. و در اماکن معتبری چون میراث فرهنگی و سازمان صنایع دستی و تدریس در دانشگاهها پیشرفت چشمگیری داشته است و از سال 1374 با حضور خانم سباسیدان جعفری در میراث فرهنگی (اولین زن قلم زن که در میراث فرهنگی مشغول به کار شدند) راه برای زنان دیگر هموار شد ولیکن همچنان راههای متفاوت و زیادی برای شناسایی این هنر و جذب اشخاص علاقه مند امکان پذیر است. تشکل انجمن هایی از قبیل انجمن زنان قلم زن تهران و شهرستان ها و ارتباط بین این اشخاص در سطح کشور.
برگزاری نمایشگاههای متعدد برای معرفی هر چه بهتر این هنر و جذب هنرجویان علاقه مند.
و در نهایت معرفی جامع و گسترش پیدایش علاقمندی و فراهم نمودن فضاهای کاری برای هنرجویان عزیز.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده آرین داک
بارگذاری بیشتر در پایان نامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

زندگينامه شهيد دكتر مصطفي چمران

  فهرست تـولد تحصيـلات عبادت دكتر چمران فعـاليت‏هاي اجتماعي فعـاليت‏هاي سیاسی انقلاب …