خانه پایان نامه پایان نامه زمين شناسي ساختماني و مسائل زيست محيطي معدن سرب راونج دليجان

پایان نامه زمين شناسي ساختماني و مسائل زيست محيطي معدن سرب راونج دليجان

0
0
380

چـکـيده

امروزه کليه مسائل مربوط به مهندسي پيوند عميق و تنگاتنگي را با موضوع حفاظت محيط زيست پيدا کرده اند و اين بحث علي الخصوص در زمينه علم معدنکاري نقش چشمگير و پررنگتري دارد.هر مهندس و يا هر کارگر فني که در معدن کار مي کند بايد نه تنها به توصيه هاي و متدهاي پيشرفته در جهت ازدياد توليد و راندمان کار توجه داشته باشد بلکه همواره در کليه شرايط و مسيرهاي منتهي به استخراج هر نوع ماده معدني بايد توجه کافي به محيط زيست را سر لوحه خود قرار دهد.

مساله حفاظت محيط زيست در عمليات معدن کاري چند سالي است که نظر متخصصان اين رشته را در کشورهايدر حال توسعه به خود جلب کرده است.در حالي که در کشورهاي در توسعه يافته وصنعتي اين موضوع يکي از مسائل روز آنها استو برنامه ريزان سازمان هاي اجرايي در اين زمينه مطالعات و تحقيقات وسيعي انجام داده اند و اين امر ناشي از اهميت موضوع مورد تحقيق مي باشد.پروژه حاضر ابتدا نگاهي کوتاه به بحران منابع معدني در جهان و در واقع ميزان موجوديت و امکان دسترسي در سال هاي آتي به اين منابع را با توجه به کنترل کننده هاي مختلف بررسي مي کند.و اما در فصل بعد مساله از زاويه ديگر و دقيق تري بررسي خواهند شدو در واقع نگاهي دارد به ژئوشيمي نياز و منابع معدني چرا که بسياري از مسائل زيست محيطي به فهم اصول پايه ژئوشيمي نياز دارد که برحرکت آلدوه کننده ها حاکم است.و در بخش ديگر نگاهي کلي ،اما تازه تري به اثرات زيست محيطي سه بخش عمده عمليات معدنکاري يعني اکتشاف ،استخراج وفراوري مواد معدني دارد.

اما در بخش زمين شناسي ساختماني معدن سرب روانج ابتدا نگاهي دارد به مشخصات عمومي معدن و سپس نگاهي دارد به بخش ها وتقسيمات و سازند هاو نوع زمين شناسي معدن سرب راونج ،و در مرحله بعد تاريخچه زمين شناسي وچينه شناسي در دوران هاي مختلف را مورد بررسي قرار مي دهيم.

مشخصات و خصوصيات سرب

سرب عنصر شيميايي است که در جدول تناوبي با نشان (پي بي) و عدد اتمي 82 وجود دارد.سرب عنصري سنگين ،سمي وچکش خوار است.که داراي رنگ خاکستري کدر مي باشد.هنگامي که تازه تراشيده شده سفيد مايل به آبي است اما در معرض هوا به رنگ خاکستري تيره تبديل مي شود.از سرب در سازه هاي ساختماني،خازن هاي اسيد سرب،ساچمه گلوله استفاده شده و نيز بخشي از آلياژهاي لحيم،پيوتر و آلياژهاي گدازپذير مي باشد.سرب سنگين ترين عنصر پايدار است.

خصوصيات قابل توجه سرب:

سرب فلزي است براق ،انعطاف پذير،بسيار نرم،شديدا چکش خوار و به رنگ سفيد مايل به آبي که از خاصيت هدايت الکتريکي پاييني برخوردار مي باشد.اين فلز حقيقي به شدت در برابر پوسيدگي مقاومت مي کند وبه همين دليل از آن براي نگهداري مايعات فرسايشگر (مثل اسيدسولفوريک) استفاده مي شود.با افزودن مقادير خيلي کم آنتيموان يا فلزات ديگر به سرب مي توان آن را سخت نمود.

کاربردها:

کاربردهاي اوليه سرب عبارت از سازه هاي ساختماني،رنگدانه هاي مورد اساتفاده در لعاب سراميک و لوله هاي انتقال آب کاخ ها و کليساهاي بزرگ اروپا در وسايل تزئيني،سقفها لوله ها و پنجره ها داراي مقادير قابل توجهي سرب هستند.اين فلز (در حالت عنصري) پس از آهن،آلومينيوم،مس و روي بيشترين کاربرد را دارد.موارداستفاده معمولي سرب عبارت است از:

در باطري هاي اسيد سرب،در اجزاي الکترونيکي،روکش کابل،لوله هاي سربي(اگر چه استفاده از اتصالات سربي در لوله هاي آب آشاميدني در دهه 90 در آمريکا قانوني بو،امروزه کاربرد آنچناني ندارد.) ،مهمات،درشيشه ها سراميک شيشه هاي سربدار،در رنگ ها(از سال 1978 در آمريکا و به تدريج از دهه 60 تا دهه 80 در انگلستان ممنوع شداگر چه رنگ سطوح قديمي مي توانست تا 50 درصد وزن از سرب باشد) آلياژها،ييوتر،اتصالات و مواد پر کننده دندان.همچنين در بام ها به عنوان درزگير براي محافظت در برابر باران مورد استفاده قرار مي گيرد.در گازوئيل (بنزين) به عنوان تترا اتيل و تترا متيل سرب براي کاهش صداي موتور کاربرد دارد.فروش بنزين سربدار در آمريکا از سال 1986 و در اتحاديه اروپا از سال 1999 ممنوع شد.

سرب يک ابر رسانا با دماي بحراني 95.265 و20.7 درجه سانتيگرادمي باشد.

تاريخچه :

به علت فراواني سرب (هنوز هم ان گونه است،تهيه آسان،کار کردن آسان با آن،اعطاف پذيري و چکش خواري بالا و پالايش راحت،حداقل از 7000 سال پيش مورد استفاده بشر مي باشد.در کتاب خروج به اين عنصر اشاره شده است.کيماگران مي پنداشتند سرب قديمي ترين فلز بوده و به سياره زحل مربوط مي شود.لوله هاي سربي که نشانه هاي امپراتوري روم را حمل مي کردند هنوز هم به کار مي رود.

در اواسط دهه 80 تغيير مهمي در الگوهاي پايان استفاده از سرب به وجود آمده بود.بيشتر اين تغيير ناشي از پيروي مصرف کنندگان سرب آمريکا از قوانين زيست محيطي بود که به طرز قابل ملاحظه اي استفاده از سرب را در محصولات به جز باطري از جمله گازوئيل،رنگ،اتصالات و سيستم هاي آبي کاهش داده يا حتي حذف کرد.

جداسازي:

سرب محلي در طبيعت يافت مي شوداما کمياب است.امروزه معمولا سرب در کاني هاي همراه با روي،نقره و بيشتر مس يافت مي شود وبه همراه اين مواد جدا مي گردد.ماده معدني اصلي سرب گالن است که حاوي 86.6 درصد سرب مي باشد.ساير کاني هاي مختلف و معمول آن سروسيت و انگلسيت مي باشد.اما بيش از نيمي از سربي که امروزه مورد استفاده قرار مي گيرد بازيافتي مي باشد.

سنگ معدن به وسيله مته يا انفجار جدا شده سپس آن را خرد کرده و روي زمين قرار مي دهند. از آن سنگ معدن تحت تاثير فرايندي قرار مي گيرد که در قرن نوزدهم در استراليا به وجود آمد.يک فرايند شناورسازي،سرب و ديگر مواد معدني را از پس مانده هاي سنگ جدا مي کند تا با عبور سنگ معدن،آب و مواد شيميايي خاص از تعدادي مخزن که درون آنها دوغاب هميشه مخلوط مي شود،عصاره اي به وجود آيد.درون اين مخزن ها هوا جريان يافته و سولفيد سرب به حباب ها مي چسبد و به صورتکف بالا آمده که مي توان آن را جدا نمود.اين کف (که تقريبا داراي 50 درصد سرب است) خشک شده سپس قبل از پالايش به منظور توليد سرب 97 درصد سينتر مي شوند.بعد از آن سرب را طي مراحل مختلف سرد کرده تا ناخالصي هاي سبک تر بالا آمده و آنها را جدا مي کنند.سرب مذاب با گداختن بيشتر به وسيله عبور دادن هوا از روي آن تشکيل لايه اي از تفاله فلز که حاوي تمامي ناخالصي هاي باقي مانده مي باشد تصفيه شده و سرب خالص 99.9 درصدبه دست مي آيد.

ايزوتوپ ها :

سرب به طور طبيعي داراي چهار ايزوتوپ پايدار است204 و206 و207 و208 .سرب 206 و207 و208 همگي پرتوزا بوده و محصولات پاياني زنجيره فروپاشي پيچيده هستند که به ترتيب در 235 و238 و 232 رخ مي دهند.

مقدمه

محدوده مورد مطالعه معدن سرب راونج در استان مرکزي منطقه راونج بين قم و دليجان (30 کيلومتري شهرستان دليجان) بوده که در اين معدن زمين شناسي ساختماني آن مورد بررسي قرار خواهد گرفت.
از نظر موقيعت جغرافيايي اين کارخانه در طول جغرافيايي 50 درجه و44 دقيقه و7 ثانيه ،در عرض جغرافيايي 34 درجه و 10 دقيقه و 18 ثانيه و در منطقه اي به ارتفاع 2115 متر از سطح دريا قرار دارد،دسترسي به کارخانه از کيلومتر 30 جاده آسفالته دليجان- قم از طريق جاده فرعي به طول 18 کيلومتر امکان پذير است.
از روستاهاي اطراف كارخانه‌ مي‌توان به روستاي راونج (شکل 4-1) در 5 کيلومتري کارخانه اشاره کرد.كارخانه سرب راونج در منطقه کوهستاني قرار دارد كه از نظر آب و هوايي داراي تابستان‌هاي معتدل و زمستان‌هاي سرد مي‌باشد. تغييرات درجه حرارت سالانه متوسط بوده و از 20- درجه در فصل زمستان تا 30+ درجه سانتيگراد در فصل تابستان متغير است]1[.

به دليل مساعد بودن آب و هوا در اين مناطق روستاهاي اطراف كارخانه از سكنه قابل توجهي برخوردار مي‌باشند. قبل از راه‌اندازي معدن و كارخانه، مردم اين نواحي اغلب از طريق دامداري و كشاورزي امرار معاش مي‌كرده‌اند. در اين منطقه رودخانه هايي جريان دارد كه آب مصرفي در اين روستاها و نيزکارخانه از اين رودخانه تأمين مي شود. همچنين سد 15 خرداد در 20 کيلومتري کارخانه واقع شده است]1[.

نوع فایل :Word
275 صفحه
برای خرید این پایان نامه بر روی دکمه زیر کلیک کنید

12800 تومان – خرید

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده آرین داک
بارگذاری بیشتر در پایان نامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

زندگينامه شهيد دكتر مصطفي چمران

  فهرست تـولد تحصيـلات عبادت دكتر چمران فعـاليت‏هاي اجتماعي فعـاليت‏هاي سیاسی انقلاب …