خانه مقالات آموزشی رشته حقوق مقاله درباره اختیارات دادستان و میانجیگری در آیین دادرسی کیفری

مقاله درباره اختیارات دادستان و میانجیگری در آیین دادرسی کیفری

0
0
991

چکیده

بالاترین مقام دادسرا، دادستان است که بسیاری از وظایف دادسرا زیر نظر وی و بعد از تعیین این مقام انجام می‌شود. اما با وجود اهمیت و نقش این مقام قضایی در رسیدگی‌های کیفری، شهروندان با فعالیت‌های دادستان آشنایی اندکی دارند در این مقاله، به وظایف و اختیارات دادستان در نظام حقوقی کشورمان پرداخته شده است.

دادستان دارای دو نوع وظیفه و تکلیف متمایز است، می‌گوید: وظایف دادستان دو نوع است: وظایف قضایی و وظایف اداری.که در ادامه به طور مختصر به بررسی این وظایف پرداخته می شود. و بعد از آن ، نقش میانجیگری که یک ساز و کار دیرین در منازعات و دعواهای حقوقی در ایین دادرسی کیفری مورد بحث قرار می گیرد.

واژگان کلیدی:دادستان،اختیارات دادستان،میانجیگری و آیین دادرسی کیفری

مقدمه

با تصویب قانون اصلاح قانون تشکیل دادگاه های عمومی و انقلاب مصور ‎1371 پس از گذشت چندین سال مجددا شاهد حضور دادسراها در معیت دادگاههای عمومی و انقلاب هستیم که به اذعان اکثر قریب به اتفاق علمای حقوق، فقدان این نهاد در سیستم قضایی کشور مشهودترین نقص دستگاته قضایی و باعث پایمال شدن حقوق بسیاری از شهروندان بود که با تصویب قانون مذکور، تحولی عظیم در سیستم دادرسی ایران به وقوع پیوست.

این نهاد که تحت ریاست اداری دادستان قرار دارد مسؤول کشف جرم، تعقیب دعوی عمومی، تحقیق از متهمان، اقامه دعوی از جنبه حق اللهی و حفظ حقوق عمومی و حدود اسلامی، اجرای حکم و همچنین رسیدگی به امور حسبیه بوده و مهمترین نقش را در رسیدگی قضایی برعهده دارد. و از آنجا که اجرای مستقیم موارد فوق الذکر و یا نظارت بر حسن اجرا و دادن تعلیمات لازم به تابعین دادسرا برعهده دادستان می باشد از این رو آشنایی با وظایف و اختیارات دادستان، گام مؤثری برای تسهیل روند پیگیری پرونده ها توسط مراجعین به دادسرا و نیز تفکیک وظایف در دو مرحله تعقیب دعوی عمومی و رسیدگی در دادگاه می باشد. که اهم این وظایف و اختیارات در حیطه امور کیفری به تفصیل مورد نقد و بررسی قرار می گیرد. و چون معرفت به یک چیز مستلزم شناخت اجزاء آن نیز می باشد در همین راستا صلاحیت دادیاران دادسرا و معاونین دادستان در جهت اجام وظایف قانونی محوله به دادستان و در واقع به جانشینی از او نیز در قسمتی از مباحث مورد اشاره قرار گرفته است.

نوع فایل :Word

25 صفحه

برای خرید این مقاله بر روی دکمه زیر کلیک کنید

1000 تومان – خرید

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده آرین داک
بارگذاری بیشتر در رشته حقوق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

زندگينامه شهيد دكتر مصطفي چمران

  فهرست تـولد تحصيـلات عبادت دكتر چمران فعـاليت‏هاي اجتماعي فعـاليت‏هاي سیاسی انقلاب …